Search
Close this search box.

میزبانی وب – هاستینگ

اشتراک گذاری

میزبانی وب - هاستینگ

میزبانی وب – هاستینگ

می دانید که امروزه اگر قصد فعالیت تجاری در فضای مجازی و راه اندازی وب سایت کسب و کارتان را داشته باشید؛ نیازمند آشنایی کامل و جامع با مفاهیمی همچون سرور،میزبانی وب – هاستینگ انواع هاست و همچنین خدمات ارائه دهندگان میزبانی جهت انتخاب بهترین نوع میزبانی بدون ایجاد مشکل خواهید بود.میزبانی وب یا وب هاستینگ به مفهوم فراهم ساختن فضایی است که کاربر می‌تواند فایل‌های وبگاه خود را در آن قرار دهد.

وبگاه‌ها از مجموعه‌ای از فایل های مختلف مانند تصاویر، متون و فایلهای برنامه‌نویسی شده به زبانهای مختلف و سایر اسناد مربوطه تشکیل می‌شود که به منظوری خاص به شکلی با هم مرتبط شده‌اند.هر شخصی که نرم‌افزار های لازم و دسترسی به این فایلها را داشته باشد امکان بازدید از این سایت را دارد. حال برای اینکه همه مردم امکان دسترسی به فایلها را داشته باشند نیاز است تا فایل ها در کامپیوتری قرار گیرند که همواره به اینترنت پرسرعت متصل است به این کامپیوترها «سرویس دهنده» یا «سرور» می‌گویند.

هاست، در عام ترین معنای آن، سرویسی است که از طریق آن منابع ذخیره سازی و محاسباتی در اختیار یک فرد یا سازمان برای اسکان و نگهداری یک یا چند وب سایت و خدمات مرتبط است.در حالی که میزبانی وب – هاستینگ نیازی به مبتنی بر IP ندارد، اکثریت قریب به اتفاق نمونه‌ها خدمات مبتنی بر وب هستند که به وب‌سایت اجازه می‌دهند تا در سطح جهانی از اینترنت در دسترس باشند و همچنین وظیفه میزبانی سایت را روی سرور برعهده دارد که امکان دسترسی کاربران در هر زمان و مکان را به اطلاعات شما فراهم می کند.

هاستینگ، سازمان و شرکتی است که با ارائه خدمات میزبانی به شما این فضای ذخیره سازی اطلاعات و میزبانی را اجاره می دهد. هاست جزئی از سرور یا کل آن است؛ در این محیط نرم افزار ها و داده های مورد نیاز به راحتی در سایتتان برای تمامی بازدیدکنندگان قابل رویت است.انتخاب شرکت هاستینگ معتبر، مهم ترین مسئله در خرید هاست است؛ زیرا بر مدیریت و کنترل سرویس ها و ارائه خدمات تأثیر قابل توجهی دارد.

لازم به ذکر است که اطلاعات وب سایت شما به شکل داده های واقعی در فضای مشخصی از کامپیوتر فیزیکی پردازش و ذخیره می شوند و در فضایی مجازی و ابری معلق نخواهد بود.خدمات میزبانی وب، به ایجاد یک حساب کاربری با حجم و فضای دیسک مورد نیاز و مشخصات منحصر به فردی در دیتا سنتر و یک سرور امن و مطمئن در اینترنت میگویند که شامل سرویس های متفاوتی از میزبانی وب تا ایمیل و …می باشد.

برای اینکه وب سایت شما در دنیای مجازی قابل مشاهده باشد، باید هزینه خدمات هاست از یک شرکت میزبان را نیز پرداخت کنید. میزبان وب سایت روی سرورها در مراکز داده یا دیتاسنتر انجام می شود و اکثریت این سرورها بر روی سیستم عامل های لینوکس یا ویندوز اجرا می شوند. PHP عموماً توسط سرورهای لینوکس و ASP معمولاً توسط میزبان ویندوز پشتیبانی می شود. سرور لینوکس یک سیستم عامل رایگان و مطمئن است؛ بنابراین جای تعجب نیست که اکثر وب سایت های مهم جهان محتوای خود را بر روی سرورهایی با سیستم عامل لینوکس ذخیره می کنند.

به طور خلاصه، میزبانی وب فرآیند اجاره یا خرید فضا برای قرار دادن یک وب سایت در شبکه جهانی وب است.

مشخصه های مهم در خدمات هاستینگ

قبل از خرید هر یک از خدمات میزبانی، ضروری است که به دنبال میزبانی باشید که بهترین ویژگی ها را برای سایت شما ارائه می دهد.

در اینجا نکات کلیدی که باید در هنگام انتخاب یک شرکت میزبانی وب – هاستینگ در نظر بگیرید آمده است:

وقتی صحبت از هزینه خدمات و پلن میزبانی می شود، فضای دیسک و پهنای باند نقش به سزایی ایفا می کنند.

فضای هاستینگ و حجم دیسک

اگر در حال خرید یک پلن میزبانی هستید، اولین قدم معمولاً تعیین میزان فضای دیسک مورد نیاز شما است. سرور هارد کامپیوتر شامل فضای دیسک است. میزبان سرور نرم افزاری است که روی یک کامپیوتر قدرتمند در مرکز داده اجرا می شود که از طریق یک اتصال پرسرعت به اینترنت متصل می شود. فایل‌های موجود در هارد دیسک رایانه شما به عنوان پایه فایل‌های موجود در وب‌سایت شما عمل می‌کنند که ممکن است هر کسی با اتصال به اینترنت به آن‌ها دسترسی داشته باشد؛ مانند هر فایل دیگری در رایانه، مقدار فضای موجود در سرور بر حسب مگابایت اندازه گیری می شود.

اگر نمی دانید به چه میزان فضای دیسک احتیاج دارید، می توانید یک پلن هاست با حجم متوسط ​​یا مقدار فضایی که فکر می کنید کافی است را انتخاب کنید و در صورت نیاز به افزایش فضا در آینده نسبت به ارتقا و آپگرید سرویس هاست اقدام کنید.

پهنای باند یا ترافیک ماهیانه

در دنیای میزبانی وب، پهنای باند به مقدار داده ای اطلاق می شود که ممکن است در یک بازه زمانی معین (اغلب در ماه) ارسال کنید.هنگامی که کاربر به وب سایت شما دسترسی پیدا می کند یا فایلی را دانلود می کند؛ انتقال داده در سایت شما صورت می گیرد و ترافیک داده های وب سایت شما هم‌زمان با حجم بازدیدکنندگان سایت شما افزایش می یابد.

برای اکثر اهداف، ترافیک و پهنای باند با گیگابایت اندازه گیری می شود.در صورت استفاده بیشتر از میزان تعیین شده پهنای باند پلن هاستینگ خریداری شده، بنا بر معیار شرکت های هاستینگ مجبور به پرداخت هزینه ترافیک اضافه خواهید بود.

امنیت

صاحبان سایت باید میزبانی وب را انتخاب کنند که ویژگی های امنیتی لازم را برای ایمن نگه داشتن وب سایت های آن‌ها فراهم کند.

برای بسیاری از افراد، امنیت آنلاین یک نگرانی مهم است. هنگامی که مشتری با استفاده از خدمات میزبانی وب موافقت می کند، کنترل امنیت سایت خود را به شرکتی که میزبان سایت است واگذار می کند. سطح امنیتی که یک سرویس میزبانی وب ارائه می دهد برای یک مشتری بالقوه بسیار مهم است که انتخاب شرکت هاستینگ مطمئن در این زمینه حائز اهمیت است.

سرعت

سرعت سایت می تواند بر تجربه کاربر تأثیر بگذارد؛ حدود ۴۰٪ از بازدیدکنندگان انتظار دارند که یک وب سایت در کمتر از سه ثانیه بارگذاری شود و اگر بیشتر از آن طول بکشد، سایت را ترک می کنند.اطمینان حاصل کنید که شرکت های میزبان وبی را انتخاب کنید که سرورهای سریع ارائه می دهند که می تواند سرعت وب سایت شما را افزایش دهد.

همچنین، به دنبال ارائه‌دهندگان خدمات میزبانی با مکان‌های مرکز داده نزدیک به بازدیدکنندگان خود باشید، زیرا به بارگذاری سریع‌تر صفحات وب شما برای آن‌ها کمک می‌کند.

قابلیت اطمینان و کارایی

یک وب سایت با درصد سالی که برای عموم و از طریق اینترنت در دسترس است اندازه گیری می شود. این با اندازه گیری زمان کارکرد یک سیستم متفاوت است. Uptime به آنلاین بودن خود سیستم اشاره دارد.

یک هاستینگ قابل اعتماد را انتخاب کنید که در حوزه میزبانی وب ۹۹.۹% آپتایم را ارائه می دهند .

پشتیبانی

برای مبتدیانی که تجربه توسعه وب ندارند، ارائه دهندگان خدمات میزبانی را با پشتیبانی ۲۴ ساعته انتخاب کنید. این به صاحبان وب سایت اجازه می دهد تا در صورت بروز مشکل فنی از کارشناسان کمک بگیرند.

یک میزبان وب همچنین باید یک پایگاه دانش یا وبلاگ آموزشی گسترده برای کمک به کاربران در یادگیری موضوعات مختلف مرتبط با وب ارائه دهد.

انواع میزبانی وب

میزان فضای اختصاص داده شده روی سرور به یک وب سایت به نوع میزبانی بستگی دارد.انواع مختلفی از خدمات هاست در دسترس است؛از جمله اصلی ترین آن ها: هاست اشتراکی، VPS، ابری، هاست اختصاصی می باشد.آن‌ها بر اساس نوع فناوری مورد استفاده برای سرور، سطح مدیریت ارائه شده و خدمات اضافی ارائه شده متمایز می شوند.

هر نوع هاست نیازهای مختلفی را برآورده می کند و انتخاب یکی از آن‌ها به عوامل مختلفی مانند نوع سایت، دانش فنی و بودجه بستگی دارد.

برای یافتن اینکه کدام سرویس میزبانی بهترین انتخاب برای وب سایت شما است، به مروری بر رایج ترین انواع هاست می پردازیم.

هاست اشتراکی

نوعی میزبانی است که در آن یک سرور محاسباتی میزبان وب سایت های متعددی است. این سرویس یک گزینه محبوب برای وب سایت های شروع کننده است زیرا معمولاً راه حل های میزبانی مقرون به صرفه را به همراه ارائه می دهد و استفاده نسبتاً آسانی دارد.

تعداد سایت هایی که یک سرور مشترک می تواند میزبانی کند؛ ممکن است از ده ها تا صدها متغیر باشد. این وب سایت ها منابع سرور یکسانی از جمله فضای دیسک، حافظه دسترسی تصادفی (RAM) و قدرت واحد پردازش مرکزی (CPU) را به اشتراک می گذارند.

کاربران همچنین دایرکتوری اصلی یکسانی (پوشه ای که محتوای وب و فایل های دیگر را ذخیره می کند) را به اشتراک خواهند گذاشت؛ اما از آنجایی که دسترسی Root به سرور ندارند، داده ها با یکدیگر تداخل نخواهند داشت.

با این حال، نداشتن دسترسی روت به این معنی است که مالک وب سایت از انجام وظایف خاص، مانند اصلاح فایل های پیکربندی در سطح سرور یا نصب نرم افزار مورد نیاز برای یک پروژه خاص، محدود می شود.

یک راه حل میزبانی اشتراکی معمولاً ویژگی های بسیاری از جمله سازنده سایت، پایگاه داده، حساب های FTP و سایر ابزارهای اضافی ارائه شده توسط ارائه دهنده میزبانی وب را ارائه می دهد.

همچنین، ارائه دهندگان میزبانی وب مشترک از پیکربندی سرور شما مراقبت می کنند و وظایف سرور مانند به روز رسانی نرم افزار و ابزارهای امنیتی را انجام می دهند. این به شما کمک می کند تا به جای حفظ و نگهداری سایت خود، بر ساخت و رشد سایت خود تمرکز کنید.

راه اندازی این نوع میزبانی ساده است، بنابراین شروع به کار زمان زیادی نمی برد.

با استفاده از این سرویس، صاحبان وب سایت همچنین می توانند چندین سایت را روی یک حساب کاربری نصب و میزبانی کنند که برای مدیریت پروژه های سایت بسیار عالی است. با این حال، تعداد وب‌سایت‌هایی که می‌توانند در هر حساب مدیریت کنند، به ارائه‌دهنده خدمات میزبانی وب و برنامه‌ای که انتخاب می‌کنند بستگی دارد.

چرا میزبانی وب مهم است؟

شرکت های میزبانی وب – هاستینگ مسئول نگهداری و راه اندازی سرورهای خود به صورت شبانه روزی در هفت روز هفته هستند و از عملکرد عالی برای وب سایت هایی که میزبانی می کنند اطمینان حاصل می کنند. برای صاحبان مشاغل آنلاین، داشتن سایتی با زمان آپدیت فوق العاده می تواند به حداکثر رساندن فروش و بهبود تجربه کاربر کمک کند.

علاوه بر این،استفاده از یک سرویس میزبانی وب می تواند بهینه سازی سایت برای موتورهای جستجو (SEO) را بهبود بخشد. میزبانی وب که انتخاب می‌کنید می‌تواند بر سرعت سایت شما تأثیر بگذارد، که یکی از عوامل مهم در رتبه‌بندی صفحات وب توسط موتورهای جستجو مانند Google می باشد.

خرید یک سرویس میزبانی وب – هاستینگ نیز کارآمدتر از داشتن یک سرور اختصاصی داخلی است؛ صاحبان وب سایت نیازی به صرف زمان برای نگهداری سخت افزار فیزیکی یا صرف هزینه برای استخدام یک توسعه دهنده ندارند.

بسیاری از ارائه دهندگان میزبانی وب نیز یک کنترل پنل بصری ارائه می دهند. این ابزار به صاحبان وب سایت اجازه می دهد تا به راحتی سایت و سرویس میزبانی خود را کنترل کنند، نام دامنه را مدیریت کنند، برنامه ها را نصب کنند و فایل های وب سایت را آپلود کنند.

سخن پایانی

با بررسی های انجام شده در این مقاله انتخاب شرکت هاستینگ معتبر با ارائه خدمات مناسب در عملکرد و توسعه وب سایت شما از هر لحاظ مؤثر و مهم است؛ همچنین قبل از راه اندازی سایت کسب و کارتان نیاز است که به طور کامل با انواع میزبانی و ویژگی های آن ها آشنا شوید و مطابق نیازتان میزبانی وب سایت را انتخاب کنید.

امیدوارم مطالب مقاله امروز برایتان مفهوم هاستینگ و میزبانی را روشن کرده باشد و کمکی در گزینش هاست مناسب وب سایت شما کرده باشیم.

مجموعه نوین وب ساز آماده خدمات رسانی درحوزه میزبانی وب – هاستینگ برای سایت های مشتریان خود می باشد.

نظرات خود را با ما در میان بگذارید.

ارسال نظرات

ایمیل شما برای دیگر کاربران در دسترس نخواهد بود. تمامیه بخش ها الزامی با * علامتگذاری شده اند.

مطالب مرتبط

زنبیل خرید

دریافت مشاوره رایگان

اطلاعات تماس خود را وارد کنید تا در سریعترین زمان با شما تماس بگیریم

013-33265361-2

info@novinwebsaz.net