پشتیبانی سایت

پشتیبانی سایت چیست و چه اهمیتی دارد؟ روزانه وب سایت های زیادی طراحی و ساخته می شوند، با توجه به هدفی که این وب سایت ها دارند در زمینه های فعالیتی مختلفی حضور داشته و از کسب و کار های کوچک و بزرگ گرفته تا اشخاص، وب سایت های اختصاصی خود را دارند. ولی به دلیل وجود برخی از مشکلات، وب سایت ها پس از طراحی و ساخت، بروز رسانی نشده و راکد می مانند.

نگهداری وب سایت یا همان پشتیبانی سایت شامل تمامی فعالیت های مورد نیاز برای تضمین اطمینان از یکپارچگی عملیاتی وب سایت شما و یا اینترانت می باشد. به عبارت دیگر، پشتیبانی سایت انجام دادن تمامی کارهای مورد نیاز برای اطمینان حاصل کردن از این موضوع می باشد که سایت شما همواره قابل اجرا می باشد و با توجه به برنامه ریزی پیش می رود.

در پشتیبانی سایت برقراری ارتباط سازگار با بازدیدکندگان و مشتریان وب سایت از اهمیت بالایی برخوردار است. دریافت انتظارات مشتریان، چک کردن منظم ایمیل ها و پاسخ دهی به آن ها ، اعمال سلیقه بازدیدکنندگان بر روی وب سایت و مشتری پسند کردن سایت از جمله کار هایی است که می توان در این بخش از پشتیبانی سایت ارائه کرد.

 

پشتیبانی سایت

پشتیبانی طراحی و گرافیکی

محتوای بصری تاثیر بسیار زیادی روی کاربران دارد؛ از این رو هر وب‌سایتی نیازمند طراحی و تصاویر به خصوصی است که تا روی سایت قرار گیرد و به طور پیوسته به روز رسانی شوند. طراحی بنر‌های مختلف، تصاویر مخصوص، اینفوگرافیک‌ها و ... از وظایف پشتیبان گرافیکی وب‌سایت است.

پشتیبانی سئو

برای رسیدن به رتبه‌های برتر موتور جست‌وجو بویژه گوگل نیازمند یک استراتژی سئو برای وب‌سایت خود هستید و لازم است که سایت خود را بهینه کنید.برنامه ریزی برای بهینه سازی سایت، تهیه لیست کلمات کلیدی، تهیه برنامه منظم برای تولید محتوا و هماهنگی بین تیم‌های مختلف پشتیبانی همگی جزو وظایف پشتیبان سئو سایت است.

پشتیبانی محتوایی

برای موفقیت در دیجیتال مارکتینگ، پیاده سازی استراتژی‌های بازاریابی محتوایی یکی از شروط اولیه است. وب‌سایت شما نیازمند آن است که به طور مرتب محتوایی تازه و اصولی را در اختیار کاربران قرار دهد. تولید محتوای مختلف طبق برنامه و آپلود و پیاده سازی آن روی وب‌سایت از وظایف پشتیبان محتوایی وب‌سایت است.

پشتیبانی فنی

پشتیبانی فنی سایت شامل مواردی می‌شود که مستقیما به طراحی سایت وابسته اند و سایت را از نظر فنی بررسی می‌کند. مواردی همچون بررسی کد‌های سایت و رفع باگ‌های احتمالی، بررسی امنیت وب‌سایت، بررسی وضعیت هاست وب سایت، بک آپ گیری مرتب از وب‌سایت، بررسی عملکرد کلی وب‌سایت، بروزرسانی نرم‌افزارهای سایت و ... همگی شامل وظایف پشتیبان فنی وب‌سایت است.

اهمیت پشتیبانی سایت

مسلما اگر پشتیبانی وب سایت نباشد بعد از یک مدت وب سایت شما به خاطر باگ های زیادی از کار می افتد. از سوی دیگر مدیریت وب سایت بسیار سخت خواهد شد و اکثر کاربران و مشتریانتان که از وب سایتتان بازدید میکردند را از دست می دهید. ما در نوین وب ساز مانند سایر همکاران مان معتقدیم که محصول بدون پشتیبانی ارزشی ندارد.

نگهداری از وب سایت نیاز به دانش تخصصی و تجربه دارد و کاری نیست که توسط افراد غیر حرفه ایی انجام شود. از طرفی نیاز به واکنش سریع دارد. افرادی که وظیفه نگهداری وب سایت را دارند می توانند با کمک ابزارهایی بروز مشکل را سریعا دریافته و حتی پیش از بروز از آن پیشگیری کنند تا زمان کمتری سایت نا فعال و برای رفع مشکلات آن زمان کمتری صرف شود. امروز عملکرد صحیح و سریع یک وب سایت عامل بسیار مهمی برای سئو (رتبه سایت در موتورهای جستجو) و تجربه کاربر و محبوبیت یک سایت است. بنابراین عملکرد نامناسب وب سایت شما نزد کاربران تصویر منفی ایی را از یک کسب و کار ایجاد می کند. بنابراین وب سایت شما می بایست همیشه سالم و در صورت بروز مشکل سریعا رفع عیب گردد و گرنه هزینه هایی برای کسب و کار و سئوی سایت بوجود خواهد آورد.  

پشتیبانی سایت

پشتیبانی سایت شامل چه مواردی می شود

پس از توسعه یک وب سایت توسط طراحان و تحویل آن به مشتری مرحله پشتیبانی سایت آغاز می شود. بنابراین پشتیبانی سایت شامل طراحی و تغییرات در سایت نمی شود. بلکه پشتیبانی به معنای تضمین عملکرد صحیح وب سایت است. البته می توان پشتیبانی از سایت را به گونه ایی دیگر نیز تعریف نمود یعنی وظایف دیگری را به وظایف شرکت پشتیبان سایت اضافه کرد مثلا درج و ویرایش محتوا، نگهداری از سئو و حتی تغییر در طراحی و غیره. که در این صورت معنای پشتیبانی از سایت تغییر می کند. اما آن چیز که به طور مرسوم به عنوان پشتیبانی یک سایت در نظر گرفته می شود عملکرد سایت است.

پشتیبان سایت موظف است که عملکرد سایت را تضمین نماید و در صورت بروز مشکل در کوتاه ترین زمان مشکل را بررسی و رفع نماید. وظایفی که یک پشتیبان بر عهده دارد، انجام آپدیت های ضروری (آپدیت سیستم مدیریت محتوا و پلاگین ها)، انجام ایمن سازی های در موارد خاص، نگهداری از هاست، تشخیص و مقابله در برابر حملات هکر ها می باشد. اغلب دیده می شود که صاحبان وب طراحی سایت و یا نگهداری سئو را بخشی از پشتیبانی سایت می دانند. در صورتی که هر یک از این بخش های سایت نیاز به توجه و قراردادی متفاوت دارد و در تعریف پشتیبانی سایت نمی گنجد.

امتیازات پشتیبانی وب سایت

 1. از بین رفتن مشکلات امنیتی وب سایت
 2. حفاظت از وب سایت در برابر هک شدن
 3. از بین رفتن ایرادات مربوط به هاستینگ وب سایت
 4. تهیه نسخه پشتیبان و گرفتن بک آپ از وب سایت
 5. عدم وجود مشکل در سرعت وب سایت
 6. پر بارتر شدن وب سایت
 7. عدم دلزدگی و خسته شدن کاربران و مخاطبان
 8. بالا رفتن ترافیک وب سایت
 9. ارتقای سئو وب سایت
 10. بالا رفتن رتبه وب سایت در موتورهای جستجو
 11. آپدیت وب سایت با توجه به نیاز مشتریان
 12. درصورت خواسته مدیر وب سایت تولید محتوای جدید می تواند از خدمات یک پشتیبان سایت باشد
 13. علاوه بر حفظ مشتریان فعلی مشتریان جدید را مجذوب می کند
 14. اطمینان از کارکرد درست کانال های ارتباطی با مخاطب یا مشتری
 15. بازیابی اطلاعات
 16. نگهداری و ارتقا هاست و برنامه های نظارتی آن ها
 17. پیگیری عملکرد وب سایت و سئو سایت
 18. نظارت بر آپدیت بودن محتوا
 19. آپدیت کردن مرتب پلاگین ها، افزونه ها و پنل ها
 20. آپدیت ایمنی سایت
 21. پست گذاشتن بر اساس تقویم و اتفاقات روزمره
 22. پست گذاشتن در شبکه های اجتماعی وب سایت
 23. از بین بردن خطای ۴۰۴ و لینک های خراب
 24. سرعت مناسب پاسخ دهی
 25. کنترل در تغییرات وب سایت و غیره
 26. اهمیت پشتیبانی سایت و بروز رسانی آن برای موتور های جستجو

یکی از مهمترین مسائلی که در رتبه بندی سایت ها در نتایج جستجو تاثیر زیادی دارد، بروز رسانی مرتب سایت ها می باشد. اخیرا موتورهای جستجو اهمیت و اولویت زیادی به این مسئله اختصاص داده اند و آن را به یکی از معیار های رتبه بندی سایت ها قرار داده اند.

نکته مهمی که شما باید در قرارداد طراحی سایت در نظر داشته باشید همین چگونگی پشتیبانی سایت است. گاه دیده می شود که افراد برای به دست آوردن سفارش ساخت وب سایت هزینه کمی را برای توسعه وب سایت طلب می کنند. اما متاسفانه وب سایت هایی کم کیفیت ارائه داده و برای پشتیبانی هزینه غیر متعارفی را از صاحبان وب سایت طلب می کنند. در صورتی که یک سایت با کیفیت به هزینه و زمان کمتری برای نگهداری نیاز دارد.

 
 
نمایش بیشتر