Search
Close this search box.

فریلنسر کیست؟

اشتراک گذاری

فریلنسر کیست

فریلنسر کیست؟

فریلنسر به فردی می‌گویند که توانایی و مهارت انجام کل کار یا بخشی از کار را دارد و به کار کردن می‌پردازد. فرد فریلنسر به شرکت، سازمان و یا کسی وابسته نیست و تعهدی نسبت به انجام کار ندارد. البته لازم به ذکر است که برخی از فریلنسرها قراردادهایی برای انجام کار دارند اما تنها یک قرارداد دو طرفه است و بعد از اتمام کار و دریافت هزینه‌ی کار، این تعهد تمام می‌شود. فریلنسر نه یک شغل تمام وقت است و نه یک شغل پاره وقت و به اصطلاح می‌توان گفت «خودتان آقای خودتان هستید».

فریلنسرها می‌توانند به واسطه‌ی شرکت‌ها و موسسات به دیگران معرفی شوند و یا می‌توانند به تنهایی و بدون واسطه به کار کردن بپردازند. شرایط کار نیز در فریلنسرها متفاوت است. برخی به صورت ساعتی و روزانه پول دریافت می‌کنند و برخی دیگر به صورت پروژه‌ای مبلغ کلی را پیش بینی می‌کنند و هزینه را در ابتدا به عنوان بیعانه دریافت می‌کنند. البته در پروژه‌های بزرگ و پیچیده قضیه ممکن است کمی فرق کند و قراردادی بین طرفین تنظیم شود و یا نسبت به پیشرفت کار در هر قسمت پرداختی صورت گیرد.

مزایای کار یک فریلنسر

رئیس شما خودتان هستید :

در این نوع کار، خودتان رئیس خودتان هستید، به معنی است که شما برای کسی کار نمی‌کنید و چهارچوبی برای شما در نظر گرفته نمی‌شود. اگر سیستم بدن شما مانند یک جغد است، شما می‌توانید تا ظهر بخوابید و شب‌ها بیدار بمانید و به کار کردن بپردازید. به خاطر داشته باشید که تنبلی بیش از اندازه و نداشتن برنامه در کل باعث پسرفت شما خواهد و در کار فریلنسری نیز افت خواهید کرد. پس از مقامی که در کار فریلنسری دارید سوء استفاده نکنید.

درآمد شما بیشتر است و به مرور ارتقا می‌یابد :

در این نوع روش از کار، خودتان تعیین می‌کنید که درآمد شما چقدر باشد و حتی می‌توانید زمانی تصمیم بگیرید که اصلا درآمدی نداشته باشید. شما به عنوان یک فریلنسر باید بتوانید بر امور زیادی مسلط باشید و از پس هرکاری بتوانید بر بیایید که این امر باعث افزایش مهارت و تجربه‌ی شما در تمام زمینه‌ها می‌شود. هنگامی که شما در تمامی زمینه‌ها مهارت داشته باشید و تجربه را هم به آن اضافه کنید در نتیجه درآمد شما نیز افزایش خواهد داد. در این نوع روش حتی شما بعد از مدتی یک فرد همه فن حریف می‌شوید و می‌توانید با یک حقوق بالا در یک شرکت خوب نیز استخدام شوید.

تنوع کاری شما بیشتر است :

در بالا اشاره کردیم به اینکه در کار فریلنس شما باید توانایی انجام هرکاری را داشته باشید یا به عبارت ساده‌تر همه فن حریف باشید. حتی ممکن است شما بیش از یک مهارت داشته باشید. تمامی این موارد به شما کمک می‌کند تا از یکنواختی خارج شوید. شما می‌توانید هر زمان که خواستید کارتان را تغییر دهید. البته باید کمی هم ذهن خود را متمرکز کنید تا در کارتان دچار مشکل نشوید.

رفت و آمد به محل کار را نخواهید داشت :

در کار فریلنسری محل کار در بیشتر مواقع خانه شماست و تنها جابه‌جایی شما در طول روز در محیط خانه است. البته می‌تواند به جای میز کار تخت خواب خود را جایگزین کنید. مورد دیگری در این مورد وجود دارد این است که شما هزینه‌ی راه نخواهید داشت و همچنین به خاطر دور بودن مسیر خود از محل کار دیگر لازم نیست صبح خیلی زود بیدار شوید.

شادتر و سالم‌تر زندگی می‌کنید :

بهترین زمان برای ورزش کردن صبح است اما با کارهای اداری و کارمندی عملا نمی‌شود از این زمان طلایی استفاده کرد. در نتیجه شما همیشه پشت میز هستید و به کار کردن می‌پردازید و تندرستی خود را جدی نمی‌گیرید. اگر هم بخواهید ورزش کردن را بعد از زمان کاری انتقال دهید که باز هم اینجا دو مسئله پیش می‌آید. یک اینکه شما زمان طلایی را از دست می‌دهید و دوم اینکه بعد از زمان کاری انرژی برای شما باقی نخواهد ماند. البته اینجا باید یک خداقوت مشتی به افرادی گفت که بعد از زمان کاری به ورزش کردن می‌پردازند. ورزش یک بخشی از سلامتی شما است اما شاد زیستن و غذای روح هم بسیار مهم است. در کار کارمندی شما اکثرا در حال انجام دادن یک کار ثابت هستید و به بیان ساده‌تر درگیر یک سیکل تکراری می شوید اما در کار فریلنسری شما این درگیری را نخواهید داشت و هر روز می‌توانید تصمیم بگیرید که کجا به کار کردن بپردازید.

مالیات فریلنسر کمتر است :

در این نوع کار دیگر خبری از ارزش‌های افزوده و مالیات نیست. شما می‌توانید هر چقدر که بخواهید درآمد داشته باشید و توسط کسی بررسی نمی‌شود. نهایت هزینه شما، هزینه واسطه‌گری است که توسط شرکت‌های تامین کننده‌ی پروژه‌های فریلنس ارائه می‌شود. سایت‌های «پونیشا» و «انجام میدم» نمونه‌هایی از این واسطه‌گری هستند. اگر شما یک فرد حرفه‌ای باشید می‌توانید از قبل تمامی هزینه‌های یک پروژه را پیش بینی کنید تا بتوانید این مبالغ احتمالی را از قبل با کارفرما خود طی کنید.

تعادل در کار و زنگی شما بیشتر می‌شود :

کار فریلنسری دست شما را تمام روز بازمی‌گذارد و شما هر موقع که بخواهید می‌توانید به کارکردن یا کارنکردن بپردازید. البته اینجا باز بحث حرفه‌ای بودن به میان می‌آید؛ اینکه شما تا چه حد می‌توانید در کارتان برنامه ریزی داشته باشید و یا سرعت کارتان چقدر است. این موضوع باعث می‌شود نه تنها به کارهای روزانه بلکه به کارهایی که اتفاقی برای شما پیش می‌آید نیز برسید. رابطه‌ی تعادلی بین کار و زندگی، باعث می‌شود تمرکز بیشتری به امور خود داشته باشید.

معایب کار یک فریلنسر

امنیت شغلی نخواهید داشت :

یکی از مشکلات کار فریلنسری این است که شما امنیت شغلی نخواهید داشت و نمی‌دانید پروژه به شما می‌رسد یا خیر اما در کار کارمندی اینگونه نیست. شما هنگامی که وارد یک شرکت می‌شوید باید یکسری اصول قانونی قبل از شروع به کار رعایت شود و آن هم قرارداد است. در کار کارمندی شما قرارداد امضا می‌کنید و تا انتهای مدت آن قرارداد(بستگی به نوع قرارداد شما دارد) یک تعهد دو طرفه ایجاد می‌شود و شما خیالتان از بابت این موضوع راحت می‌شود.

مزایای استاندارد کاری نخواهید داشت :

یک فریلنسر مزایای یک کارمند در شرکت را نخواهد داشت. امتیازها و مزایایی مانند بیمه، عیدی، سنوات و ساعات کاری منظم از جمله مهمترین مواردی است که شما در کار فریلنسری از آن بهره نخواهید برد. این موارد شاید در نگاه اول نکته مهمی نباشد اما زمانی که مقایسه می‌کنیم، کمبود آن‌ها را احساس خواهیم کرد.

حسابدار شما خودتان هستید :

حسابداری یکی از بخش‌های مهم شرکت است که شما از طریق آن می‌توانید ورود و خروج پول خود را چک کنید و همچنین باعث می‌شود شما زیاد ولخرجی نکنید. حسابداری و امور مالی را نیز اضافه کنید به مواردی که می‌بایست یک فریلنسر به آن تسلط داشته باشد. پس مواظب باشید کل درآمدتان در شروع ماه خرج نکنید و با مشکلات پیرامون این مسئله رو به رو نشوید.

درآمد ثابتی نخواهید داشت :

درآمد شما در کار فریلنسری متغیر خواهد بود و ممکن است در مواقعی به صفر هم برسد. اما در کار کارمندی این چنین نیست و شما در پایان هر ماه یک واریزی خواهید داشت. نگران چک‌ها و قسط‌های خود نباشید زیرا در کار کارمندی هر ماه این پول برای شما تامین می‌شود. پس ممکن است با استرس درآمد نیز دست و پنجه گرم کنید.

بیش از حد باید تلاش کنید :

شما باید به عنوان یک فریلنسر به سختی تلاش کنید تا نتیجه بگیرید و در راستای آن به یک فرد حرفه‌ای تبدیل شوید. شما باید همه فن حریف باشید و این مورد نیازمند سعی و تلاش بیش از اندازه شماست که شاید در ادامه راه مایوس شوید. حتی ممکن است در طول شبانه روز مدت کمی استراحت کنید.

باید بتوانید مهارت‌های خود را افزایش دهید :

یک فریلنسر به کسی گفته می شود که مهارت‌های بسیار زیاد دارد. با این مسئله نیز باید کنار بیایید که یک فریلنسر باید مشکلاتش را خودش حل کند و اگر در قسمتی از پروژه به مشکلی خوردید تنها خودتان هستید که می‌توانید به خودتان کمک کنید و کسی مشکل شما را حل نخواهد کرد. بد نیست به این موضوع اشاره کنیم که هیچ کسی هم کاری را رایگان برایتان انجام نمی‌دهد.

پردرآمدترین مشاغل فریلنسری

طبق آمارهای منتشر شده توسط وزارت کار ایران پردرآمدترین مشاغل فریلنسری در کشور ما به شرح زیر هستند:

 • حسابداری/کتابداری
 • طراحی گرافیکی
 • مدیریت پروژه
 • مدیر شبکه‌های اجتماعی
 • منشی مجازی
 • طراحی/توسعه‌ی وب
 • تولید محتوای متنی یا صوتی (پادکست)
 • ترجمه
 • ویراستاری
 • دیتا اینتری
 • کپی رایتینگ
 • برنامه‌نویسی
 • مدیریت سایت
 • توسعه‌ی اپلیکیشن
 • دیجیتال مارکتینگ
 • سئو
 • و……

فریلنسری سایت

شغل طراحی وب سایت به عنوان یکی از پردرآمدترین مشاغل در حوزه فریلنسری محسوب می شود، اگر شما جز آن دسته از افرادی هستید که علاقه‌مند به این شغل هستید پیشنهاد می کنیم که ابتدا یک رزومه خیلی خوب در این زمینه برای خود درست کنید و با کسب تخصص و مهارت های لازم در زمینه طراحی و ساخت صفحات وب چند نمونه وب سایت را حتی اگر شده به صورت آزمایشی و یا رایگان طراحی نمایید تا بتوانید برای جلب اعتماد مشتری آنها را به مشتریان خود ارائه دهید.

در ادامه نیز که وب سایت های معتبر برای مشاغل فریلنسری را به شما معرفی کردیم می توانید رزومه و نمونه کارهای خود را در این سایت های معتبر ثبت کنید و از این طریق می‌توانید مشتری بگیرید.

علاوه بر این شما می توانید به عنوان یک پشتیبانی سایت نیز فعالیت داشته باشید و مشکلات فنی وب سایت های مختلف را برطرف کنید.

برای کسب درآمد بیشتر به عنوان یک نیروی فریلنسری شما باید توانایی ساخت و طراحی سایت فروشگاهی برای راه اندازی انواع مشاغل فروش آنلاین و آنلاین شاپ را داشته باشید.

همچنین توانایی ساخت و طراحی وب سایت شرکتی برای معرفی خدمات انواع شرکت ها و موسسات را داشته باشید.

برای افرادی که قصد دارند برای معرفی رزومه و نمونه کارهای خود یک وب سایت را داشته باشند نیز می توانید با طراحی وب سایت شخصی به این گونه افراد خدمات خود را ارائه دهید.

فریلنسری SEO

پس از اینکه شما با مهارت ساخت وبسایت آشنا شدید، می توانید با کسب مهارت در حوزه سئو و بهینه سازی صفحات وب خدمات و محصولات یک وب سایت را برای موتورهای جستجو سئو و بهینه سازی نمایید و کلمات کلیدی و پر رقابت مشاغل مختلف را در صفحات اول موتورهای جستجو در اختیار کاربران اینترنتی قرار دهید.

برای این منظور می توانید که با یک شرکت سئو قرارداد داشته باشید و به عنوان یک نیروی فریلنسر برای آنها کار کنید، و یا با مراجعه به وب سایت های معتبر برای ثبت مشاغل فریلنسری رزومه خود را به عنوان یک نیروی سئوکار ثبت نمایید.

البته همانطور که می دانید شما در ابتدا نیاز به آموزش سئو و کسب مهارت در این زمینه را دارید تا بتوانید با چک لیست کامل سئو داخلی صفحات وب سایت و سئو خارجی صفحات وب کاملا آشنا باشید.

پیشنهاد می‌کنیم مقاله آموزشی روش های بالا بردن سئو سایت را نیز در وب سایت نوین وب ساز مطالعه کنید، در این مقاله اقدامات اساسی برای بهینه سازی صفحات وب به شما آموزش داده شده است.

فریلنسری برنامه نویسی

یکی دیگر از مشاغل پردرآمد در حوزه فریلنسری برنامه نویسی است، در صورتی که شما علاقه‌مند به حوزه های مختلف برنامه نویسی مانند برنامه نویسی تحت وب، برنامه نویسی ویندوز، برنامه نویسی شبکه، برنامه نویسی اندروید و ios هستید، با کسب مهارت های لازم در این زمینه به عنوان یک فریلنسر مشغول به کار شوید و درآمدزایی مناسبی را برای خود داشته باشید.

البته برای کسب در درآمد به عنوان یک برنامه نویس فریلنسر تا حد امکان باید سعی کنید تخصص و مهارت خود را در حوزه مربوطه بالا ببرید، چرا که وارد رقابت بسیار سنگینی شده اید.

به خصوص اگر قصد مهاجرت به خارج از کشور را هم دارید بهتر است زمان لازم را برای افزایش سطح دانش خود صرف نمایید.

فریلنسر طراح گرافیک

طراحان گرافیک هم دسته دیگری هستند که در حوزه فریلنسری می توانند درآمدزایی قابل توجهی را برای خود داشته باشند.

طراحان گرافیک افرادی هستند که با کسب مهارت در زمینه نرم‌افزارهای مختلف گرافیکی مانند فتوشاپ، افترافکت، ایلوستریتور، کورل دراو، پریمیر، کامتازیا و سایر نرم افزارهای گرافیکی می توانند در حوزه طراحی و ساخت انواع انیمیشن ها، ساخت تیزر تبلیغاتی، طراحی و ساخت لوگو، بنرهای تبلیغاتی، کارت ویزیت، و غیره برای خود درآمدزایی قابل توجهی را داشته باشند.

فریلنسر متخصص شبکه های اجتماعی

متخصصین شبکه های اجتماعی هم گروه دیگری هستند که در زمینه مشاغل فریلنسری درآمدزایی قابل توجهی را برای خود دارند.

همانطور که می دانید امروزه بسیاری از کسب و کارها در اپلیکیشن هایی مانند اپلیکیشن اینستاگرام مشغول به کار هستند، و افرادی که در زمینه هایی مانند تولید محتوای اینستاگرام، سئوی اینستاگرام، و حتی مشاغل خرد تر مانند کپشن نویسی در اینستاگرام برای بالا بردن سئوی یک پیج اینستاگرامی، و یا ترفند های افزایش فالوور اینستاگرام از جمله راهکارهایی هستند که یک نیروی فریلنسر می تواند در این حوزه برای خود درآمد زایی داشته باشد.

فریلنسری تولید محتوا

در صورتی که شما یک نویسنده قدرتمند هستید و می توانید در زمینه تولید محتوا فعالیت کنید، تولید محتوا هم جزو مشاغلی است که شما می توانید به عنوان یک فریلنسر در این حوزه برای خود درآمدزایی قابل توجه داشته باشید.

در این زمینه شما می توانید با یک شرکت تولید محتوا قرارداد داشته باشید و برای انواع وبسایت ها و یا شبکه های اجتماعی کار تولید محتوا را انجام دهید.

البته تولید محتوا دارای ابعاد مختلفی است، مثلا شما می توانید برای وب سایت ها و یا شبکه های اجتماعی کار تولید محتوای متنی را انجام دهید، و یا برای برخی از شبکه های اجتماعی مانند یوتیوب، اینستاگرام و غیره کار تولید محتوای تصویری و ویدیویی را نیز انجام دهید، برای این منظور نیاز است که شما با نرم افزار های ویرایش تصویر و ویرایش فیلم هم آشنا باشید.

فریلنسری تصویربردار و ویرایشگر فیلم

همانطور که می‌دانید بسیاری از کسب و کارها هستند که برای معرفی خدمات و محصولات خود از محتواهای ویدیویی استفاده می کنند، به همین دلیل شما می‌توانید در حوزه تصویربرداری و ویرایشگر فیلم هم به عنوان یک فریلنسر برای خود درآمدزایی قابل‌توجهی داشته باشید.

برای ورود به این حوزه نیاز است که شما با انواع و اقسام نرم افزار های ویرایش فیلم کار کرده و تسلط کامل را بر این نرم افزارها داشته باشید. (به خصوص نرم افزار های حرفه ای مانند پریمیر)

فریلنسری مشاوره مالی

با توجه به قوانین جدید مالیاتی که در کشور ما تصویب شده است، امروزه بسیاری از افراد نیازمند مشاوره مالی هستند، وظیفه اصلی مشاوران مالی بررسی وضعیت کلی درآمد، بدهی و هزینه های مربوط به یک سازمان و شرکت می باشد.

اگر در این زمینه دارای تخصص و مهارت هستید و یا علاقه مند کسب مهارت در این حوزه هستید پیشنهاد می کنیم که شغل مشاوره مالی هم می‌تواند به درآمدزایی شما به عنوان یک نیروی کار فریلنسر کمک کند.

فریلنسری مشاوره کسب و کار

با توجه به گسترش اینترنت و فضای مجازی راه های مختلفی برای کسب و کارهای آنلاین و اینترنتی به وجود آمده است.

شما می توانید به عنوان یک نیروی فریلنسر در زمینه مشاوره کسب و کار فعالیت داشته باشید،

نظرات خود را با ما در میان بگذارید.

دیدگاه ها بسته شده اند.

مطالب مرتبط

زنبیل خرید

دریافت مشاوره رایگان

اطلاعات تماس خود را وارد کنید تا در سریعترین زمان با شما تماس بگیریم

013-33265361-2

info@novinwebsaz.net