Search
Close this search box.

گوگل ترندز چیست

اشتراک گذاری

گوگل ترندز چیست

گوگل ترندز چیست؟ (Google trends)

گوگل ترندز یک ابزار آنلاین است که به کاربران کمک می‌کند تا تجسم و کشف روند رفتاری مربوط به جستجوی مردم در گوگل، Google News، Google Images، Google Shopping و Youtube را بررسی کنند. این ابزار بسیار مفید در بررسی موفقیت استراتژی SEO شرکت مهم خواهد بود. این ابزار نه‌تنها به کاربران اجازه می‌دهد تا ببینند چه موضوعات و پرسش‌هایی بین مردم محبوب بوده‌اند، بلکه دسترسی به داده‌هایی خاص را که در طول یک دوره زمانی مشخص شده‌اند، به شما می‌دهد.

شما می‌توانید برخی از داده‌ها را فیلتر کنید. سپس داده‌ها می‌توانند توسط گوگل تجسم شوند. این ابزار با تولید یک ترند گراف (Trend Graph) از موضوع جستجو در طول زمان انتخاب‌شده، به شما اجازه می‌دهد تا به طور مؤثر تجزیه‌وتحلیل نتایج را در اختیار داشته باشید. نمودار شاخص جستجو را می‌توان برای تجسم پرسش‌های تا ۵ جستجوی مختلف در همان زمان استفاده کرد که شما را قادر به انجام تجزیه‌وتحلیل و تحقیقات مقایسه‌ای می‌کند.

 فیلترهای موجود در گوگل ترندز

گوگل ترندز این امکان را فراهم کرده که آمار جستجو در گوگل را بر اساس اعمال یک سری فیلترهای مفید و اساسی بدست آورید این پارامترهای قابل تنظیم به شرح زیر می‌باشند :

 • نوع جستجو
 • دسته بندی موضوعی جستجو
 • بازه زمانی جستجو
 • منطقه جغرفیایی جستجو

با استفاده از فیلتر “نوع جستجو” شما می توانید مشخص کنید تا تنها آمار مربوط به جستجو در کدام یک از دسته های مختلف گوگل مورد بررسی قرار گیرد:

 • صفحات وب (Web Search)
 • تصاویر گوگل (Google Image)
 • اخبار گوگل (Google News)
 • محصولات فروشگاهی (Google Shopping)
 • یوتیوب (YouTube search)

فیلتر “دسته بندی موضوعی جستجو” که در حالت پیش فرض بر روی All categories (همه دسته بندی ها)می باشد مشخص می‌کند که میخواهید آمار جستجو در زمینه چه موضوعاتی مانند : هنر و سرگرمی ، ورزش، کتاب و ادبیات و… مورد بررسی قرار گیرد.

با استفاده از فیلتر “بازه زمانی جستجو” که در حالت پیش فرض بر روی Past 12 months (12 ماه گذشته ) می‌باشد  بررسی روند تغییرات میزان سرچ های انجام شده در بازه زمانی های مشخص از  چند ساعت، چند روز، چند ماه و در نهایت یک یا چند سال امکان پذیر می‌باشد.

با استفاده از پارامتر ” منطقه جغرافیایی جستجو”  می توانید آمار کلی و روند جستجوهای مردم سراسر جهان را به تفکیک منطقه جغرافیایی یا کشور در اختیار داشته باشید. در صورتی که این فیلتر را در حالت ” Worldwide” قرار دهید تحقیقات انجام شده در کل جهان بررسی خواهد شدهمچنین می توانید کشور مورد نظر خود را جهت بررسی انتخاب نمایید.

در نهایت هر چقدر فیلتر های اعمال شده را خاص تر انتخاب کنید آمار هدفمندتر و محدود تری را در اختیار خواهید داشت.

گوگل ترندز چگونه کار می‌کند؟

گوگل ترندز که در سال ۲۰۰۶ راه‌اندازی شد، به شما امکان می‌دهد داده‌های مربوط به ترند وب را از سال ۲۰۰۴ دنبال کنید. این طیف وسیع از تاریخ‌های موجود برای گوگل ترندز، آن را به ابزاری مفید برای مشاهده دقیق چگونگی پیشرفت ترندها، به‌ویژه در عصر اینترنت تبدیل می‌کند.

بیایید با اصول اولیه‌ای که باید در مورد این ابزار بدانید شروع کنیم:

اعداد در گوگل ترندز به چه معنا هستند؟

هنگامی که شروع به استفاده از گوگل ترندز برای جستجوی روندها می‌کنید، اولین چیزی که متوجه می‌شوید این است که گوگل ترندز به جای حجم جستجو، از مقیاس نمره ۰ تا ۱۰۰ استفاده می‌کند.

جهت یافتن حجم جستجو برای عبارات جستجوی مورد نظر خود، باید از ابزارهای کلمه کلیدی استفاده کنید: برای مثال، می‌توانید از Keyword Planner یا Google Ads برای تأیید حجم جستجوی عبارت‌های جستجوی مورد نظر خود استفاده نمایید.

امتیاز ۱ به معنای پایین‌ترین نقطه محبوبیت نسبی عبارت‌های جستجو و ۱۰۰ به معنای بالاترین نقطه محبوبیت نسبی است. نمره ۰ به شما می‌گوید که داده‌های کافی برای یک عبارت جستجو وجود ندارد.

در حالی که حجم جستجو ممکن است بر محبوبیت نسبی تأثیر بگذارد، آن‌ها یک چیز نیستند.

مزیت سیستم امتیازدهی نسبی این است که شما را قادر می‌سازد تا بسیاری از گرایش‌های مختلف، حتی گرایش‌های نامرتبط را برای مقایسه جستجو کنید.

این امتیازات به شما امکان می‌دهند ترکیب‌های غیرمعمول را به دلخواه مقایسه کنید، که تجزیه و تحلیل برای سؤالات دقیق را ممکن می‌سازد و راه را برای تجزیه و تحلیل خلاقانه باز می‌گذارد.

داده‌های گوگل ترندز از کجا می‌آیند؟

داده‌های گوگل ترندز از پنج منبع مختلف گوگل می‌آیند:

 • Web Search
 • Image Search
 • News Search
 • Google Shopping
 • YouTube Search

نحوه استفاده از گوگل ترندز

اجازه دهید با وارد کردن یک موضوع یا پرس‌وجو به نوار جستجو شروع کنیم. پس از وارد شدن به موضوع مورد نظر خود، چهار گزینه ارائه خواهد شد که به شما این امکان را می‌دهند که بررسی بیشتری داشته و به طور کامل نتایج را بازبینی کنید. چهار گزینه اصلی عبارت‌اند از:

 • لوکیشن: امکانات مربوط به سطح جهانی یا سطح شهر
 • بازه زمانی: گزینه‌ها از سال ۲۰۰۴، تا ساعت گذشته
 • دسته‌بندی: گزینه‌ها شامل هنر و سرگرمی، ورزش و غیره
 • نوع جستجو: جستجوی Images، جستجوی News، Google Shopping و جستجوی یوتیوب

مزایای گوگل ترندز

گوگل ترندز به یک ابزار مهم برای بسیاری از کسب‌وکارها در سراسر جهان تبدیل شده است. اکنون بیایید درباره برخی از مزایا و فرصت‌هایی که گوگل ترندز به تبلیغ‌کنندگان و بازاریابان ارائه می‌دهد، صحبت کنیم.

۱- شناسایی آخرین ترندها

صفحه اصلی گوگل ترندز شامل طیف وسیعی از اطلاعات مختلف از کشورهای مختلف است. در میان این اطلاعات، بینش‌های برجسته در بالای صفحه و داستان‌های ترند زیر آن قرار خواهند گرفت. این اطلاعات می‌توانند مفید باشد زیرا چنین موضوعات مهمی را می‌توان با بازاریابان به منظور ایجاد محتوا و شکل دادن به استراتژی‌های مهم، به اشتراک گذاشت.

۲- نظارت بر عملکرد بازاریابی

روش‌های مختلفی وجود دارد که از طریق آن کسب‌وکارها می‌توانند بازاریابی و عملکرد برند خود را کنترل و اندازه‌گیری کنند. یکی از آن‌ها ابزار گوگل ترندز است. این ابزار می‌تواند به شما کمک کند تا میزان فعالیت یا علاقه مشتریان را نسبت به محصول یا برندتان ببینید.

شاخص حجم جستجو همچنین می‌تواند به شما کمک کند تا بفهمید که در چه دوره‌هایی از نام برند یا محصول شما بیشتر استفاده شده است. این مسئله به شما امکان می‌دهد اوج محبوبیت و زمان تعامل افراد با محصول یا برند خود را مشاهده کنید. البته نتایج ممکن است گاهی اوقات کمی گیج‌کننده باشند. زیرا ممکن است از برند شما برای تحقیقات دیگر نیز استفاده شود؛ بنابراین، ارزش آن را دارد که قبل از کشف و اندازه‌گیری محبوبیت خودتان، نتایج جستجوی گوگل را هنگام تایپ برند خود و محصول یا خدماتی که ارائه می‌دهید، بررسی کنید.

۳- شناسایی موارد مورد علاقه مردم

همان‌طور که قبلا نیز ذکر شد، می‌توان دید که چه کشورها یا مناطقی علاقه شدیدی نسبت به کلمه کلیدی مورد تحقیق شما دارند. این اطلاعات ارزشمند می‌تواند در راه‌اندازی کمپین‌های تبلیغاتی مؤثر به شما کمک کند. در عین حال به تشخیص مخاطبان خاص شما نیز کمک می‌کند. همانطور که ممکن است یک موضوع خاص در یک کشور به هیچ وجه مورد پسند واقع نشود، همین موضوع می‌تواند در کشور دیگری به شدت رواج داشته باشد.

۴- انتخاب بهترین کلمات کلیدی

برای افزایش بازدید وب‌سایت شما، یک استراتژی جامع SEO لازم است. با کمک گوگل ترندز، راحت‌تر می‌توانید بفهمید که چه کلمات خاصی به طور مکرر مورد جستجو قرار می‌گیرند، در حالی که می‌توانید کلمات کلیدی را امتحان کنید و موفقیت بالقوه آن‌ها را بسنجید.

۵- بررسی رقبا

روش دیگری که می‌توان از این ابزار استفاده کرد، تجزیه‌وتحلیل عملکرد رقبا است. اگرچه عمیق‌ترین نوع تجزیه‌وتحلیل رقبا در دسترس نیست، اما با این وجود تصویر خوبی از اینکه هر چند وقت یک‌بار محصول، برند یا خدمات آن‌ها در موتورهای جستجوگر گوگل سرچ می‌شود، به شما ارائه خواهد شد.

عملکرد اصلی گوگل ترندز

همان‌طور که اشاره کردیم، گوگل ترندز یک وب‌سایت پویا است که محبوب‌ترین کلمات کلیدی جستجو شده را بررسی و رتبه‌بندی می‌کند. معمولا موتور جستجوی گوگل با استفاده از چندین پارامتر داده‌ها را فیلتر می‌کند. در نگاه اول، گوگل نتایج را با بررسی دقیق کلمات کلیدی و عباراتی که در نوار جستجوی گوگل تایپ می‌کنید، نشان می‌دهد.

از همه مهم‌تر، گوگل ترندز به طور خودکار تمام درخواست‌های جستجوی محبوب را به‌روز می‌کند. این اطلاعات می‌توانند در زمان واقعی و بر اساس مناطق مختلف باشند. این مسئله به ما اجازه می‌دهد بدانیم چه چیزی در سراسر جهان محبوبیت دارد. خواه در ایالات متحده باشد یا حتی در استرالیا، این اطلاعات با کلیک یک دکمه برای ما ظاهر خواهند شد. گوگل ترندز داده‌ها را بر اساس دسته‌بندی مرتب می‌کند. مهم‌ترین آن‌ها عبارت‌اند از:

 • کسب‌وکار
 • سرگرمی
 • علم و تکنولوژی
 • سلامتی
 • ورزش‌ها
 • برترین داستان‌ها

این ابزار به راحتی به شما امکان می‌دهد اعلان‌های سریع را در ایمیل خود دریافت کنید. گوگل ترندز تمام داستان‌ها را به صورت سیستماتیک مرتب می‌کند. در باکس اشتراک، یک گزینه برای انتخاب برترین به‌روزرسانی‌های ترند جستجو روزانه وجود دارد. همچنین، به ما اجازه می‌دهد تمام ترندهای جستجوهای روزانه را انتخاب کرده و جدیدترین خبرهای مربوط به ۲۴ ساعت گذشته را دریافت کنیم.

گوگل ترندز ارقام دقیق در رابطه با اینکه یک کلمه کلیدی در یک بازه زمانی مشخص چند بار سرچ شده است را نیز ارائه می‌دهد.

نحوه تنظیم داده‌ها در گوگل ترندز

گوگل ترندز، راهنمای مفصلی دارد که به کاربرانش کمک می‌کند از طریق ویژگی‌های مد نظر خود، بدون هیچ‌گونه خطری به جستجو بپردازند. مهم‌ترین دستور کار گوگل این است که مقایسه را آسان‌تر کند. تنها چیزی که باید بلد باشید، نحوه خواندن اعداد است که در بخش اول متن آن را ذکر کردیم.

گوگل ترندز داده‌ها را بر اساس تعداد کل جستجوها در مکان‌های جغرافیایی و یک بازه زمانی خاص تقسیم می‌کند. یک واقعیت حیرت‌انگیز که باید روی آن حساب باز کرد این است که داده‌های گوگل دست‌کاری نشده و کاملا بی‌طرفانه است. این ابزار هیچ فرصتی برای تعصب باقی نمی‌گذارد. با این وجود، گوگل ترندز به ما اجازه می‌دهد اطلاعات را از دو طریق، دقیق تنظیم کنیم.

 • داده‌های معمول در زمان واقعی
 • نمونه‌ای از جستجوهای انجام شده در ۷ روز گذشته

جمع بندی :

استفاده از ابزار گوگل ترندز کمک بسیار زیادی به مدیران سایت ها و کارشناسان سئو خواهد کرد زیرا با استفاده از این ابزار می توانید کلمات کلیدی مناسب و میزان جستجوی هر کلمه در مناطق مختلف جغرافیایی را بدست آورید. تولید محتوای مناسب و دست اول بدون هیچ گونه کپی برداری از عواملی است که سایت شما را برای موتورهای جستجو بهینه و برای کاربر جذاب می کند. بنابراین با استفاده از گوگل ترندز میتوانید تحلیل های مناسبی برای سایت خود انجام دهید تا تعداد بازدیدکنندگان سایت خود را افزایش دهید. گوگل بیان می کند آماری که از گوگل ترندز مشخص میشود آماری غیرمطلق و نرمال سازی شده است بنابراین میتوانید از گوگل ترندز برای میزان رشد و افت کلمات کلیدی استفاده کنید ولی برای تشخیص رقابت کلمات کلیدی یا تخمین دقیق میزان ترافیک روی سایت، ابزار مناسبی نیست.

نظرات خود را با ما در میان بگذارید.

دیدگاه ها بسته شده اند.

مطالب مرتبط

زنبیل خرید

دریافت مشاوره رایگان

اطلاعات تماس خود را وارد کنید تا در سریعترین زمان با شما تماس بگیریم

013-33265361-2

info@novinwebsaz.net